22 replies [Last post]
Offline
Joined:
10/07/2008

If every person who stayed at your inn enjoyed your refreshments, say one per person, on average, what would the total cost per person be?

Refreshments are defined as:

  1. Check in snacks or afternoon snacks, or evening sherry
  2. Sodas, Lemonade or iced tea or wine (drinks)
  3. Hot Cocoa and other NON breakfast drinks
  4. Other goodies around the inn like chocolates, other sweeties
  5. Room chocolates

Nothing for breakfast or other meals, just little extras that you don't HAVE TO PROVIDE but you do!

__________________

Gluten free is never free. - Joey Bloggs

 

Offline
Joined:
04/02/2010

At most $5.00 per couple which includes a full bottle of wine and 3 or 4 separate snacks.   Oak Leaf from Wall Mart costs $2.97.  We get comments like, "We have been going to B&Bs for 30 years and have never seen a spread as fine as this."  Check out our TA comments.  

__________________

Lou Jobin

 

gillumhouse's picture
Offline
Joined:
05/22/2008

I would love to give a bottle of wine, even Two-Buck Chuck, but I cannot give a bottle of wine without a license and I am not popping for that.

Offline
Joined:
04/02/2010

Don't blame you for that

 

Offline
Joined:
01/28/2013

Being located in Vermont we offer a free pint of Ben and Jerry's ice cream.

Offline
Joined:
10/07/2008

Jeff wrote:

Being located in Vermont we offer a free pint of Ben and Jerry's ice cream.

A pint any time they want it or is there a set time you offer ice cream? 

Curious how you work this, I have often in summer months gone out on the porch and handed out ice cream (of diff types). I don't have a freezer large enough for guest pints.

Generic's picture
Offline
Joined:
02/24/2011

Can I get a pint of maple syrup instead? (Most B&J flavours aren't my cup of tea)

__________________

Permission to quote in whole or in part, other than usage on this forum, is entirely forbidden.

 

Madeleine's picture
Offline
Joined:
09/29/2011

Jeff wrote:

Being located in Vermont we offer a free pint of Ben and Jerry's ice cream.

sweet!

__________________

Everyday, for good or ill, we intersect with some else's story and become a part of it.

 

Joey Camb's picture
Offline
Joined:
04/02/2010

You can save a lot by shopping around - we buy our tea and coffee direct from Betty's and taylors factory which delivers free and works out cheaper than AS DA (UK Wal mart branch) which use them for their own brand!

We just changed suppier for our in room tea,coffee and sugar to and online provider of Guest House (bb) supplies which are all fair trade (Yorkshire is a fair trade county after all) and is actually cheaper than Nescafe!

We are also going to change our toiletries supplier currently bottles of shampoo and body wash work out at 32p per bottle - but can get this down to 19p if we change company as the main cost is delivery - they do free over £50 - which with shampoo, body wash, tea,coffee, white sugar and brown sugar all from the same company quickly adds up to £50

__________________

Don't mess with me today or I will kill you!!!!

 

Highlands John's picture
Offline
Joined:
04/16/2010

Is that Ou tof ed en ?

__________________

If you wanted hotel facilities you should have booked a hotel and paid hotel prices!!!

 

Joey Camb's picture
Offline
Joined:
04/02/2010

Yup these are the ones I fancy - http://www.outofeden.co.uk/.-Cole-Lewis-Silver-Collection~1043_1157_1158...

Tom
Tom's picture
Offline
Joined:
10/11/2009

We offer a complimentary evening snack and single glass of local wine or bottle of home brew .  We do not have room snacks or plates of candy or cookies out.  We have the Keurig on 24/7.  Although is is seasonally variable, maybe 30 - 40% of guests take advantage of the evening wine. 

The local wine is expensive, but that is part of the inn style.  We get 5 pours out of a bottle that retails at from 15 - $30 max (the pinot noirs), which we get at roughly 30% off list .  Snacks may include smoked salmon or pot stickers.  So serving a room for two is $6 to $12 direct out-of pocket cost.  But we do sell wine, and for those who care, being able to taste wines they can buy nowhere else, and getting guidance on local winery visits has led to a high rate of return guests. 

Offline
Joined:
05/30/2008

A bottle of water, apiece. Occasionally a soda. Occasionally a piece of snack sized candy. Two cookies home made and home baked, allotted per person at check in. Rarely tea aside from breakfast.

Silverspoon's picture
Offline
Joined:
10/16/2011

Since our accountant requests an actual receipt for all food deductions taken for the B+B I just add up the totals for the receipts and use that.  There is really no need to try to figure cost per guest since, as Maddie points out, no two guests use the same amount of food.  

__________________

Gardens are not made by singing "Oh, how beautiful" and sitting in the shade.
Rudyard Kipling (1865-1936)

 

Madeleine's picture
Offline
Joined:
09/29/2011

Silverspoon wrote:

Since our accountant requests an actual receipt for all food deductions taken for the B+B I just add up the totals for the receipts and use that.  There is really no need to try to figure cost per guest since, as Maddie points out, no two guests use the same amount of food.  

Even tho that's all we do...figure it out at the end of the year and divide by the number of room nights to get a per room number, it's a good idea to double check yourself every once in awhile to see where things are getting out of hand (fresh fruit) and where they are actually lower than we thought. We can tailor our meals to cut down on the cost of food while maybe even providing a better experience.

Right now a bowl of fresh fruit looks boring to me. It used to be all we served. Now I need something with a bit more zip. And, that also means less fruit!

Offline
Joined:
05/30/2008

That is what I did - just take the overall food cost for the B&B and divide by room nights to see if I needed to raise rates.  I never drilled it down to the details, but that would have been interesting, I guess. 

__________________

People don't notice whether it's winter or summer when they're happy.
~ Anton Chekhov

 

Offline
Joined:
01/12/2013

I am starting my ninth year, and have never done this.  I would somewhat pay attention to food costs vs income, as I read somewhere that it should be around 7%.  I'm always consistently low, but I work at that (coupons, buy on sale & stock up, etc) - it's not because people go hungry.  So I just did what Samster suggested and divided my room nights by total food cost (which includes everything - even my own sometimes -shhhh), and I came up with $8.76.  This seems pretty good, no?  That's roughly $4.50 per person, per day for food. 

I'm a little ashamed that I've never sat down and figured this out.  It's interesting.

Madeleine's picture
Offline
Joined:
09/29/2011

We do relatively little bulk buying which is why our costs are higher than a lot of folks. We look at DH getting out of the house to go to the store each day as his mental health check. Cheaper than therapy and I get 2 hours/day to myself!

Offline
Joined:
10/07/2008

Madeleine wrote:

Silverspoon wrote:

Since our accountant requests an actual receipt for all food deductions taken for the B+B I just add up the totals for the receipts and use that.  There is really no need to try to figure cost per guest since, as Maddie points out, no two guests use the same amount of food.  

Even tho that's all we do...figure it out at the end of the year and divide by the number of room nights to get a per room number, it's a good idea to double check yourself every once in awhile to see where things are getting out of hand (fresh fruit) and where they are actually lower than we thought. We can tailor our meals to cut down on the cost of food while maybe even providing a better experience.

Right now a bowl of fresh fruit looks boring to me. It used to be all we served. Now I need something with a bit more zip. And, that also means less fruit!

Our guests each took a soda with them today. They are there for them to enjoy, so I don't mind. But I do need to be cognizant of the costs, overall and individual. If I bought them and no one ever had one then I would rethink it. I didn't do iced tea this past year at all, the year prev I set up iced tea whenever we had two or more rooms. But then as you know our ice maker broke, so now using trays. 

Offline
Joined:
10/07/2008

Silverspoon wrote:

Since our accountant requests an actual receipt for all food deductions taken for the B+B I just add up the totals for the receipts and use that.  There is really no need to try to figure cost per guest since, as Maddie points out, no two guests use the same amount of food.  

It isn't for tax purposes, it is for me. I am wondering what everyone is giving the guests, and the cost (in addition to the standard room rate).  What you feel is appropriate, etc. Not giving away the farm. 

Madeleine's picture
Offline
Joined:
09/29/2011

If every person had one item from the drinks column and one item from the snacks column it would be about $1 per person. Problem trying to figure it out is I can't make just one cookie. And some people have ice in their drinks and others use 4 ozs of half and half for one coffee.

I do not provide bottled or canned drinks. This is strictly coffee, tea, hot cocoa (and the add-ins) along with a cookie or brownie or slice of cake.

Offline
Joined:
01/12/2013

Each room has its own fridge - in the fridge, I provide:  2 Cokes, 2 Diet Cokes, 2  Sprites, and 2 bottles of water.  These are not replaced daily - there is cold water in a big dispenser in the hospitality room and a store for sodas six blocks away.  They rarely drink the soda, so the bottle of water is about 12 cents each ($3.88 for 32 at Sam's).  The fresh baked (note that I did not say home made!) cookies for arrival are about  30 cents each (again, Sam's - $42 for a box of 144).  The water and the cookies are all that are generally eaten here, even though I provide a basket of assorted snacks (about 30-40 cents each), hot chocolate and a nice assortment of teas (10 cents each?). 

So refreshments here are under 50 cents per person.  Of course, there are those that drink six sodas and clean out the snack basket, but those are rare.

gillumhouse's picture
Offline
Joined:
05/22/2008

2 bananas @ 59 cents a pound = at least .25

4 apples @ average of $1.49 lb = $1.75

4 granola bars = $1.75

dish of chocolates = .50

IF I make the pretzels, the electricity heating up the oven probably costs the most because 2 cups of flour and a tablespoon of yeast would be pennies.

I forgot about the fridge in the hall now - I do keep 4 bottles of water in it.

Comment viewing options

Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.