Why we don't buy local fruit

24 replies [Last post]
Madeleine's picture
Offline
Joined:
09/29/2011

Bought some blackberries for me. $3/half pint.

__________________

Everyday, for good or ill, we intersect with some else's story and become a part of it.

 

Offline
Joined:
10/07/2008

I was thinking of this thread when I bought blueberries and strawberries yesterday and saw the handful of blackberries for $4.99 (not even enough for me to eat as a snack).  

__________________

Gluten free is never free. - Joey Bloggs

 

Generic's picture
Offline
Joined:
02/24/2011

We get Blackberries from Mexico and use them more often in the winter, they stay a lot longer than most of the other berries. And are still relatively cheap in the winter for some reason.

__________________

Permission to quote in whole or in part, other than usage on this forum, is entirely forbidden.

 

happykeeper's picture
Offline
Joined:
12/11/2008

We brand ourselves as locally sourced, so if we can get it local, we get it local. Sometimes I have to close my eyes when I walk by the price sign. You don't want to know what we pay. On the other hand, getting locally sourced produce is sooooooo superior to stuff an ocean away that it just makes sense. Picked ripe and fresh.

That said, there are some things that can't be grown here. We mix those in when Cos co brings them in.

__________________

Take a leap.... and a net will appear

 

Madeleine's picture
Offline
Joined:
09/29/2011

We have a group of self-proclaimed foodies here. They saw me with that half pint of berries and raved about breakfast today and how much better local fruit is.

None of their breakfast fruit was even grown in this country much less this state.

To have served 15 guests local fruit would have cost way too much and it kind of proved the perception over reality thing.

They saw the fruit, therefore I served that fruit.

I wish I could turn a blind eye to price. Obviously we do turn somewhat of a blind eye to price because we serve fruit at all. If I seriously wanted to save money it would be muffins and scones everyday.

It's tough living on the fringes.

happykeeper's picture
Offline
Joined:
12/11/2008

It's an easier road for us because a lot of what we get is competitive enough to make sense. Since everything has to be sent so far, we don't get that many cheap things as loss leaders. Plus, our location means guests understand that our rates are going to be higher than (insert any other state)

Kak adu Australia's picture
Offline
Joined:
02/18/2012

Here's mine :

Note: 1 pound = 2.2kg   Approx AUD $1 = .90 US

Blueberrys $37.60kg   Lemon .52c each

Strawberrys $13.29kg  Banana .36c each

Carrot .34c each Cauliflower $5.98 each

Corn $1.20 each  Cucumber $2.48 each

If I want to travel to the nearest city several 1000's kms away Unleaded fuel $1.73 per litre.

( 1 litre is 2.1134US pt lqd)

 

gillumhouse's picture
Offline
Joined:
05/22/2008

Kakadu Australia wrote:

Here's mine :

Note: 1 pound = 2.2kg   Approx AUD $1 = .90 US

Blueberrys $37.60kg   Lemon .52c each

Strawberrys $13.29kg  Banana .36c each

Carrot .34c each Cauliflower $5.98 each

Corn $1.20 each  Cucumber $2.48 each

If I want to travel to the nearest city several 1000's kms away Unleaded fuel $1.73 per litre.

( 1 litre is 2.1134US pt lqd)

 

And I thought OUR prices were high. Bananas = 59 cents per pound

lettuce is anywhere from 99 cents to $1.89 per head

Cauliflower is $2.99 to $3.99 per head depending on store and sale

Carrots = 79 cents per pound usually

in season cucumbers are 3 for $1 out of season $1 each

Prices here depend on season, loss leader, sale.......

Gas is back down a bit - currently $3.499 per gallon but was as much as $3.939 for a while

Offline
Joined:
07/21/2009

Walked to the end of our field and picked more than my guests could eat (and served them a dark chocolate salted caramel orange sauce that they could pour over if they wanted to ... they did)

Anon Inn's picture
Offline
Joined:
09/26/2011

B&B vs motel

Farmers Market vs supermarket.

Our local farmers work their petooties off.  I'll pay them what they're worth.  Around here, we all know each other.

Breakfast Diva's picture
Offline
Joined:
05/26/2009

I love this time of year because we can go out in our back area and pick our own blackberries and blueberries! The rest of the fruit in stores around here is outrageously expensive.

Offline
Joined:
07/23/2008

Todays shopping list: Mangos - 39cts ea., Watermellon - 2.99 ea, strawberries - 1.19 lb , Blueberries-77cts pt, Pineapple 97cts ea, Tomatos on the vine -98cts, C&H sugar 99cts for 4lbs!, bananas 29 cts lb, grapes (gr or red) 79cts lb. 

I use "price Matcherz" they catch all the sale prices for every store in a 50 mile radius, and post it on their website. I get all the sale prices at Wallys cuz they price match all the stores. It's either that or drive 40 minutes one way to the 'bigger' town. 

I almost always get great fruit and veggies there. If I can swing it, I'll also try to hit the farmers market when I can. 

__________________

Sunshine

 

Madeleine's picture
Offline
Joined:
09/29/2011

Those prices are unheard of here.

I bought bulk blueberries for $3/pint and that was half what everyone else was selling them for. Went to the farm to get them at that price.

Generic's picture
Offline
Joined:
02/24/2011

Local produce but at the supermarket....

Lettuce 77c lb
Tomatoes 97c lb
Cucumbers 3 for a $1
Green or Wax beans $1.77 lb
Broccoli 87c
Cauliflower $1.77 at one place and 99c at the other (but likely smaller too)
Zucchini 97c lb
Cantelope $1.47 at one place 99c at the other.
Green Peppers 97c lb
Cabbage 67c lb (farts free!)
Radishes 2 for 99c 

A .8 gallon basket of peaches $2.99

Imported
Litchi $1.97 lb
Prickly Pears $9.97 box of 20
Limes 12 for $3 (a steal, actually!)
Figs $7.99 a box of 15 to 18

But just to show you where we are expensive. A US gallon of milk cannot be sold for less than USD$5.18 around here.

We are past prime strawberry season around here. But the local strawberries are SO MUCH better than the imported stuff.

Offline
Joined:
06/26/2008

Your prices are lower than ours, regardless where they came from and not in high end supermarket

Lettuce .99+

broccoli $1.99

cauliflower $2.99

cantaloupe $2.49+ 

green peppers $1.49+

cabbage .99/lbs

radishes 1 for $1+  

Offline
Joined:
10/07/2008

We don't have that site here in this state, I wish!

Offline
Joined:
10/07/2008

Our blackberries are always more than that at the grocery store and at stuff mart. FYI. Not everything is cheaper the further south you go, but like all of you, I know what and when and buy it in season and when it is the least.  Starfruit magically appeared this week, not great ones either and I paid $1.89 each as I know the value they give with one or two slices on each plate as garnish.

Watermelon never went down this year, but canteloupe/rock melon did! But it isn't the sweetest in the world at the moment, oddly enough.

Our farmers markets are always more than buying from the box stores. Never less. 

gillumhouse's picture
Offline
Joined:
05/22/2008

We do not have a Market Master so cannot have a Farmer's Market. Hoping for next year. I will gladly pay the higher rate at the FM.

When I find berries or other freezable fruit at the produce store, I stock up (also when there are loss leaders at the grocery). Cantaloupe is $1 each this week at the grocery.

Offline
Joined:
10/07/2008

gillumhouse wrote:

We do not have a Market Master so cannot have a Farmer's Market. Hoping for next year. I will gladly pay the higher rate at the FM.

When I find berries or other freezable fruit at the produce store, I stock up (also when there are loss leaders at the grocery). Cantaloupe is $1 each this week at the grocery.

I will pay more at a farmer's market as well as long as they are growing the fruit and veg. Too many of them are culled produce. I have bought corn before that was actually feed corn, there are many tricks that they pull. I am happy to have something that someone grew themselves, 100% of the time, the uglier the better. SEND ME YOUR ABUNDANCE OF ZUCCHINI, MATORS and CUCS, I IMPLORE YOU!

Offline
Joined:
07/21/2009

Got home yesterday and one of my friends / neighbors had left me 4 gorgeous cucumbers on my back deck.   I still don't know who, but everyone knows I use them constantly.  

Offline
Joined:
07/21/2009

Got home yesterday and one of my friends / neighbors had left me 4 gorgeous cucumbers on my back deck.   I still don't know who, but everyone knows I use them constantly.  

gillumhouse's picture
Offline
Joined:
05/22/2008

My mater plants are starting to be ready - picked one yesterday and 2 today! I have 6 plants and one of them is just starting to flower so I do not expect anything from that one.

gillumhouse's picture
Offline
Joined:
05/22/2008

At the grocery they are 3.99 for 6 oz. I am ashamed to say I have started visiting Wally's brother for my fruit (still get the bananas at local on arrival day and apples locally). Brother usually has blackberries for $5 for 12 oz. I also get red raspberries, champagne mangoes, and kiwi there. All else from my local produce store in big town south (10 miles) or at my grocery in town.

Offline
Joined:
06/26/2008

We buy California/Florida strawberries at under $2/lbs. Local strawberries at $5+/lbs - go figure!

Generic's picture
Offline
Joined:
02/24/2011

What are they made from?

Comment viewing options

Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.