Quantcast

Monthly expenses?

INNspiring.com | Innkeeper Forum & Innkeeping Resources

Help Support INNspiring.com | Innkeeper Forum & Innkeeping Resources:

oppida

New member
Joined
Sep 22, 2011
Messages
3
Reaction score
0
I've been doing research on B&B expenses and mainly come across start-up costs. I would like to find out what the ongoing expenses are monthly...how much for food, etc. I know utilites are hard to estimate due to the area one is in...but I'm trying to get an idea of monthly expenses like food, cleaning supplies, etc.
I'm not looking for mortage costs figured in, more on the basic supply side, as in our case a mortgage would not be an issue....
Thank you very much!
 

Breakfast Diva

Well-known member
Joined
May 26, 2009
Messages
5,909
Reaction score
25
What would really help you is to go to PAII (Professional Association of Innkeepers International). You can purchase their most recent Industry Study. It will give you a lot of info you're looking for, broken down by size, region, operating expenses, etc. There's a lot of valuable info there.
 

Highlands John

Well-known member
Joined
Apr 16, 2010
Messages
2,070
Reaction score
3
Our accountant told us the easiest way to do this is to work out how much you spend per person per night and use this figure across the year, your monthly expenses are therefore the number of people you had stay multiplied by this amount.
I have a detailed spreadsheet on which I have enery item, I've pasted a section below. This doesn't include utility bills,mortgage, advertising, website costs.
So for decaf coffee sachets I paid £10.66 for 100, so that's 11p each, I used 32 guests per week becuase that's a fairly average week and I use around 10 sachets a week during an average week. That works out at 0.03 per head or 3p per person. Then I total up the "Price per head" of everything and that gives me my cost per guest.
My current total is £4.71, that's about 12.5% of the room fee. Hope that helps. Of course I'm in the UK, so this may not be sufficient for your accountant, but I think it still gives you the figure you're after.


[tr]

[/td]
Description[/td]
price[/td]
volume[/td]
unit price[/td]
Units per 1 week[/td]
Guests in 1 week[/td]
Price per Head[/td]
[/tr]
[tr]
Bedroom[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
32[/td]
[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
tea bags[/td]
£32.96[/td]
500[/td]
0.07[/td]
21[/td]
32[/td]
0.04[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Decaf Coffee Shachets[/td]
£10.66[/td]
100[/td]
0.11[/td]
10[/td]
32[/td]
0.03[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
coffee sachet[/td]
£57.77[/td]
500[/td]
0.12[/td]
21[/td]
32[/td]
0.08[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Shortbread[/td]
£16.09[/td]
48[/td]
0.34[/td]
15[/td]
32[/td]
0.16[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
biscuits[/td]
£13.99[/td]
100[/td]
0.14[/td]
15[/td]
32[/td]
0.07[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
tissues[/td]
£11.95[/td]
24[/td]
0.5[/td]
5[/td]
32[/td]
0.08[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
hot choclate sachets[/td]
£7.99[/td]
40[/td]
0.2[/td]
0.13[/td]
32[/td]
0[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
sugar[/td]
[/td]
[/td]
#DIV/0![/td]
[/td]
32[/td]
0.01[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
milk (in rooms)[/td]
£1.53[/td]
2.2[/td]
0.7[/td]
3[/td]
32[/td]
0.07[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
sweets[/td]
£7.59[/td]
1[/td]
7.59[/td]
0.08[/td]
32[/td]
0.02[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
batteries[/td]
£2.97[/td]
6[/td]
0.5[/td]
0.5[/td]
32[/td]
0.01[/td]
[/tr]
[tr]
Bathroom[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Hand Soap[/td]
£22.94[/td]
1[/td]
22.94[/td]
0.04[/td]
32[/td]
0.03[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Showel Gel[/td]
£30.32[/td]
1[/td]
30.32[/td]
0.04[/td]
32[/td]
0.04[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Shampoo[/td]
£23.00[/td]
1[/td]
23[/td]
0.04[/td]
32[/td]
0.03[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Touch & Fresh[/td]
£2.50[/td]
1[/td]
2.5[/td]
0.25[/td]
32[/td]
0.02[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Toilet Rolls[/td]
£12.95[/td]
45[/td]
0.29[/td]
10[/td]
32[/td]
0.09[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Cotton Wool[/td]
£1.60[/td]
1[/td]
1.6[/td]
0.08[/td]
32[/td]
0[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Shower Caps[/td]
£17.95[/td]
250[/td]
0.07[/td]
10[/td]
32[/td]
0.02[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/tr]
[tr]
Breakfast[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Apples[/td]
£1.79[/td]
6[/td]
0.3[/td]
6[/td]
32[/td]
0.06[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Bacon[/td]
£29.33[/td]
120[/td]
0.24[/td]
60[/td]
32[/td]
0.46[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Baked Beans[/td]
£4.09[/td]
12[/td]
0.34[/td]
4[/td]
32[/td]
0.04[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Bananas[/td]
£0.65[/td]
3[/td]
0.22[/td]
5[/td]
32[/td]
0.03[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
black pudding[/td]
£7.28[/td]
1[/td]
7.28[/td]
0.33[/td]
32[/td]
0.08[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Boxed Cereals[/td]
£9.79[/td]
40[/td]
0.24[/td]
14[/td]
32[/td]
0.11[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
bread[/td]
£1.29[/td]
1[/td]
1.29[/td]
4[/td]
32[/td]
0.16[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Bread flour[/td]
£1.60[/td]
1[/td]
1.6[/td]
2[/td]
32[/td]
0.1[/td]
[/tr]

[/table]
 

sonatainn

Well-known member
Joined
May 31, 2009
Messages
110
Reaction score
0
Our accountant told us the easiest way to do this is to work out how much you spend per person per night and use this figure across the year, your monthly expenses are therefore the number of people you had stay multiplied by this amount.
I have a detailed spreadsheet on which I have enery item, I've pasted a section below. This doesn't include utility bills,mortgage, advertising, website costs.
So for decaf coffee sachets I paid £10.66 for 100, so that's 11p each, I used 32 guests per week becuase that's a fairly average week and I use around 10 sachets a week during an average week. That works out at 0.03 per head or 3p per person. Then I total up the "Price per head" of everything and that gives me my cost per guest.
My current total is £4.71, that's about 12.5% of the room fee. Hope that helps. Of course I'm in the UK, so this may not be sufficient for your accountant, but I think it still gives you the figure you're after.


[tr]

[/td]
Description[/td]
price[/td]
volume[/td]
unit price[/td]
Units per 1 week[/td]
Guests in 1 week[/td]
Price per Head[/td]
[/tr]
[tr]
Bedroom[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
32[/td]
[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
tea bags[/td]
£32.96[/td]
500[/td]
0.07[/td]
21[/td]
32[/td]
0.04[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Decaf Coffee Shachets[/td]
£10.66[/td]
100[/td]
0.11[/td]
10[/td]
32[/td]
0.03[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
coffee sachet[/td]
£57.77[/td]
500[/td]
0.12[/td]
21[/td]
32[/td]
0.08[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Shortbread[/td]
£16.09[/td]
48[/td]
0.34[/td]
15[/td]
32[/td]
0.16[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
biscuits[/td]
£13.99[/td]
100[/td]
0.14[/td]
15[/td]
32[/td]
0.07[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
tissues[/td]
£11.95[/td]
24[/td]
0.5[/td]
5[/td]
32[/td]
0.08[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
hot choclate sachets[/td]
£7.99[/td]
40[/td]
0.2[/td]
0.13[/td]
32[/td]
0[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
sugar[/td]
[/td]
[/td]
#DIV/0![/td]
[/td]
32[/td]
0.01[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
milk (in rooms)[/td]
£1.53[/td]
2.2[/td]
0.7[/td]
3[/td]
32[/td]
0.07[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
sweets[/td]
£7.59[/td]
1[/td]
7.59[/td]
0.08[/td]
32[/td]
0.02[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
batteries[/td]
£2.97[/td]
6[/td]
0.5[/td]
0.5[/td]
32[/td]
0.01[/td]
[/tr]
[tr]
Bathroom[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Hand Soap[/td]
£22.94[/td]
1[/td]
22.94[/td]
0.04[/td]
32[/td]
0.03[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Showel Gel[/td]
£30.32[/td]
1[/td]
30.32[/td]
0.04[/td]
32[/td]
0.04[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Shampoo[/td]
£23.00[/td]
1[/td]
23[/td]
0.04[/td]
32[/td]
0.03[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Touch & Fresh[/td]
£2.50[/td]
1[/td]
2.5[/td]
0.25[/td]
32[/td]
0.02[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Toilet Rolls[/td]
£12.95[/td]
45[/td]
0.29[/td]
10[/td]
32[/td]
0.09[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Cotton Wool[/td]
£1.60[/td]
1[/td]
1.6[/td]
0.08[/td]
32[/td]
0[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Shower Caps[/td]
£17.95[/td]
250[/td]
0.07[/td]
10[/td]
32[/td]
0.02[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/tr]
[tr]
Breakfast[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Apples[/td]
£1.79[/td]
6[/td]
0.3[/td]
6[/td]
32[/td]
0.06[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Bacon[/td]
£29.33[/td]
120[/td]
0.24[/td]
60[/td]
32[/td]
0.46[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Baked Beans[/td]
£4.09[/td]
12[/td]
0.34[/td]
4[/td]
32[/td]
0.04[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Bananas[/td]
£0.65[/td]
3[/td]
0.22[/td]
5[/td]
32[/td]
0.03[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
black pudding[/td]
£7.28[/td]
1[/td]
7.28[/td]
0.33[/td]
32[/td]
0.08[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Boxed Cereals[/td]
£9.79[/td]
40[/td]
0.24[/td]
14[/td]
32[/td]
0.11[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
bread[/td]
£1.29[/td]
1[/td]
1.29[/td]
4[/td]
32[/td]
0.16[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Bread flour[/td]
£1.60[/td]
1[/td]
1.6[/td]
2[/td]
32[/td]
0.1[/td]
[/tr]

[/table].
Loved the chart!
Don't forget Oppida that you'll have to factor in Heat and Electricy. If you offer A/C, your Electricity is going to be quite the expense. Hot water is a factor as well....telecommunications (internet, phone, fax (or efax,) toll free number)....website hosting....booking engine (if you choose to have one,) reservation system, and membership dues to your local tourism association (if you choose to be a part of it.)
Oh...and your license! :D
 

Highlands John

Well-known member
Joined
Apr 16, 2010
Messages
2,070
Reaction score
3
Our accountant told us the easiest way to do this is to work out how much you spend per person per night and use this figure across the year, your monthly expenses are therefore the number of people you had stay multiplied by this amount.
I have a detailed spreadsheet on which I have enery item, I've pasted a section below. This doesn't include utility bills,mortgage, advertising, website costs.
So for decaf coffee sachets I paid £10.66 for 100, so that's 11p each, I used 32 guests per week becuase that's a fairly average week and I use around 10 sachets a week during an average week. That works out at 0.03 per head or 3p per person. Then I total up the "Price per head" of everything and that gives me my cost per guest.
My current total is £4.71, that's about 12.5% of the room fee. Hope that helps. Of course I'm in the UK, so this may not be sufficient for your accountant, but I think it still gives you the figure you're after.


[tr]

[/td]
Description[/td]
price[/td]
volume[/td]
unit price[/td]
Units per 1 week[/td]
Guests in 1 week[/td]
Price per Head[/td]
[/tr]
[tr]
Bedroom[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
32[/td]
[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
tea bags[/td]
£32.96[/td]
500[/td]
0.07[/td]
21[/td]
32[/td]
0.04[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Decaf Coffee Shachets[/td]
£10.66[/td]
100[/td]
0.11[/td]
10[/td]
32[/td]
0.03[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
coffee sachet[/td]
£57.77[/td]
500[/td]
0.12[/td]
21[/td]
32[/td]
0.08[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Shortbread[/td]
£16.09[/td]
48[/td]
0.34[/td]
15[/td]
32[/td]
0.16[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
biscuits[/td]
£13.99[/td]
100[/td]
0.14[/td]
15[/td]
32[/td]
0.07[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
tissues[/td]
£11.95[/td]
24[/td]
0.5[/td]
5[/td]
32[/td]
0.08[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
hot choclate sachets[/td]
£7.99[/td]
40[/td]
0.2[/td]
0.13[/td]
32[/td]
0[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
sugar[/td]
[/td]
[/td]
#DIV/0![/td]
[/td]
32[/td]
0.01[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
milk (in rooms)[/td]
£1.53[/td]
2.2[/td]
0.7[/td]
3[/td]
32[/td]
0.07[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
sweets[/td]
£7.59[/td]
1[/td]
7.59[/td]
0.08[/td]
32[/td]
0.02[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
batteries[/td]
£2.97[/td]
6[/td]
0.5[/td]
0.5[/td]
32[/td]
0.01[/td]
[/tr]
[tr]
Bathroom[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Hand Soap[/td]
£22.94[/td]
1[/td]
22.94[/td]
0.04[/td]
32[/td]
0.03[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Showel Gel[/td]
£30.32[/td]
1[/td]
30.32[/td]
0.04[/td]
32[/td]
0.04[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Shampoo[/td]
£23.00[/td]
1[/td]
23[/td]
0.04[/td]
32[/td]
0.03[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Touch & Fresh[/td]
£2.50[/td]
1[/td]
2.5[/td]
0.25[/td]
32[/td]
0.02[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Toilet Rolls[/td]
£12.95[/td]
45[/td]
0.29[/td]
10[/td]
32[/td]
0.09[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Cotton Wool[/td]
£1.60[/td]
1[/td]
1.6[/td]
0.08[/td]
32[/td]
0[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Shower Caps[/td]
£17.95[/td]
250[/td]
0.07[/td]
10[/td]
32[/td]
0.02[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/tr]
[tr]
Breakfast[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Apples[/td]
£1.79[/td]
6[/td]
0.3[/td]
6[/td]
32[/td]
0.06[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Bacon[/td]
£29.33[/td]
120[/td]
0.24[/td]
60[/td]
32[/td]
0.46[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Baked Beans[/td]
£4.09[/td]
12[/td]
0.34[/td]
4[/td]
32[/td]
0.04[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Bananas[/td]
£0.65[/td]
3[/td]
0.22[/td]
5[/td]
32[/td]
0.03[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
black pudding[/td]
£7.28[/td]
1[/td]
7.28[/td]
0.33[/td]
32[/td]
0.08[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Boxed Cereals[/td]
£9.79[/td]
40[/td]
0.24[/td]
14[/td]
32[/td]
0.11[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
bread[/td]
£1.29[/td]
1[/td]
1.29[/td]
4[/td]
32[/td]
0.16[/td]
[/tr]
[tr]

[/td]
Bread flour[/td]
£1.60[/td]
1[/td]
1.6[/td]
2[/td]
32[/td]
0.1[/td]
[/tr]

[/table].
Loved the chart!
Don't forget Oppida that you'll have to factor in Heat and Electricy. If you offer A/C, your Electricity is going to be quite the expense. Hot water is a factor as well....telecommunications (internet, phone, fax (or efax,) toll free number)....website hosting....booking engine (if you choose to have one,) reservation system, and membership dues to your local tourism association (if you choose to be a part of it.)
Oh...and your license! :D
.
sonatainn said:
Loved the chart!
Don't forget Oppida that you'll have to factor in Heat and Electricy. If you offer A/C, your Electricity is going to be quite the expense. Hot water is a factor as well....telecommunications (internet, phone, fax (or efax,) toll free number)....website hosting....booking engine (if you choose to have one,) reservation system, and membership dues to your local tourism association (if you choose to be a part of it.)
Oh...and your license! :D
For me all this bills are monthly or quaterly so easy to add to your monthly accounts. The way we work this out is we have 15 rooms in the house, 8 of those are rooms used by guests so 8/15s of each bill is put down as a business expense. Even things like our TV license is calculated this way, even though it doesn't make much sense to say that 8/15 of the TV usage in the house is guests. Again, US tax rules may differ.
 

Samster

Well-known member
Joined
May 30, 2008
Messages
6,475
Reaction score
14
Location
South Carolina
This can be quite variable - depends on your location and the cost of living there; also, amenities provided, taxes required to be paid to local authorities (some locales have a business tax and/or personal property tax which are not "pass through" taxes like sales tax or lodging tax), cost of insurance, property taxes, cost of food, cost of ongoing maintenance/improvements, marketing costs, employee (or contractor) costs, utilities cost, office costs, etc. It's not just about the cost of serving breakfast every day and laundering linens.
Best thing you can do is use some of the tools suggested here and OVER ESTIMATE the costs. Especially, for upkeep and maintenance of the property.
Good luck!
 

agoodman

Well-known member
Joined
Oct 18, 2008
Messages
818
Reaction score
0
About 2 years ago I reviewed the PAII study and when I looked at what they had gathered as "food cost" I had to say NO WAY. I am not saying they were lying (they only gather stats) and I am not saying the Innkeepers were lying I can only think that the Innkeepers who did respond must have been in those states that are only allowed to serve a cold continental breakfast. The numbers were WAY too low.
I have no prob sharing my numbers (most Inns will be horrified that I am doing this) for this year which are
Utilities 21%
Food 12%
Wages 10% (my cleaning lady and VERY little occassional amounts to me)
Repairs 7.5%
Casual Labor 7.5%
Tel/Internet 6%
Health Ins 6%
Property Insurance 5.5%
Advertising 4%
Supplies 3%
Other 16.5% Cleaning supplies, contract services, bank charges, prof fees (ex tax prep), subscriptions, linens, dec & flowers
This year of course does not include my property taxes .. yet .. which last year were 6%
 

Joey Camb

Well-known member
Joined
Apr 2, 2010
Messages
4,793
Reaction score
0
About 2 years ago I reviewed the PAII study and when I looked at what they had gathered as "food cost" I had to say NO WAY. I am not saying they were lying (they only gather stats) and I am not saying the Innkeepers were lying I can only think that the Innkeepers who did respond must have been in those states that are only allowed to serve a cold continental breakfast. The numbers were WAY too low.
I have no prob sharing my numbers (most Inns will be horrified that I am doing this) for this year which are
Utilities 21%
Food 12%
Wages 10% (my cleaning lady and VERY little occassional amounts to me)
Repairs 7.5%
Casual Labor 7.5%
Tel/Internet 6%
Health Ins 6%
Property Insurance 5.5%
Advertising 4%
Supplies 3%
Other 16.5% Cleaning supplies, contract services, bank charges, prof fees (ex tax prep), subscriptions, linens, dec & flowers
This year of course does not include my property taxes .. yet .. which last year were 6%.
I would point out and I am sure it is the same in the US food prices here have increased a lot this year - cooking oil has gone up $2 in the last 6 months for example beans are 40 cents more expensive this doesn't help anyones bottom line.
 

Highlands John

Well-known member
Joined
Apr 16, 2010
Messages
2,070
Reaction score
3
About 2 years ago I reviewed the PAII study and when I looked at what they had gathered as "food cost" I had to say NO WAY. I am not saying they were lying (they only gather stats) and I am not saying the Innkeepers were lying I can only think that the Innkeepers who did respond must have been in those states that are only allowed to serve a cold continental breakfast. The numbers were WAY too low.
I have no prob sharing my numbers (most Inns will be horrified that I am doing this) for this year which are
Utilities 21%
Food 12%
Wages 10% (my cleaning lady and VERY little occassional amounts to me)
Repairs 7.5%
Casual Labor 7.5%
Tel/Internet 6%
Health Ins 6%
Property Insurance 5.5%
Advertising 4%
Supplies 3%
Other 16.5% Cleaning supplies, contract services, bank charges, prof fees (ex tax prep), subscriptions, linens, dec & flowers
This year of course does not include my property taxes .. yet .. which last year were 6%.
I would point out and I am sure it is the same in the US food prices here have increased a lot this year - cooking oil has gone up $2 in the last 6 months for example beans are 40 cents more expensive this doesn't help anyones bottom line.
.
camberleyhotelharrogate@yahoo.co.uk said:
I would point out and I am sure it is the same in the US food prices here have increased a lot this year - cooking oil has gone up $2 in the last 6 months for example beans are 40 cents more expensive this doesn't help anyones bottom line.
I keep my spreadsheet fairly up to date and I've been surprised at how little my "per person per night" cost has changed. Some of the things I buy in bulk like tea bags and some cleaning products (ok, that's not food) have actually gone down.
The one that irks me is petrol. That has gone from 89p ltr to currently here 134p ltr in the past few years and yet the HMRC allowance for motoring remains at 40p per mile.
 

edgehill2014

New member
Joined
Oct 6, 2013
Messages
4
Reaction score
0
I got this website from one of the Replies to this post.
http://www.inngenious.com/planning.xls
Very useful, and the best I've found. Thanks very much Arkansawyer :)
 

Arks

Well-known member
Joined
May 22, 2010
Messages
6,156
Reaction score
184
I got this website from one of the Replies to this post.
http://www.inngenious.com/planning.xls
Very useful, and the best I've found. Thanks very much Arkansawyer :).
edgehill2014 said:
I got this website from one of the Replies to this post.
http://www.inngenious.com/planning.xls
Very useful, and the best I've found. Thanks very much Arkansawyer :)
One of these days I need to plug some current figures into that spreadsheet and see how close it is to reality!
 
Top