3 Simple Ways to cut the Food Cost in your Bar/Restaurant

Bed & Breakfast / Short Term Rental Host Forum

Help Support Bed & Breakfast / Short Term Rental Host Forum:

JBloggs

Well-known member
Joined
Oct 7, 2008
Messages
17,744
Reaction score
9
3 Simple Ways to cut the Food Cost in your Bar/Restaurant
from our mate Barry the Bar Blogger
I bet one word will jump out at you from the three.
cheers.gif
 

Proud Texan

Well-known member
Joined
May 30, 2008
Messages
2,685
Reaction score
0
It would be great if there was a way to do a cost analysis with all the recipes we post here. While all are yummy, some may not be as cost effective as others.
Not to hijack this thread, but in this forum we have discussed the topic of NOT putting out afternoon snacks because they are costing us extra and with little or no return. We do need to look at what we are spending to feed the masses.
 

Don Draper

Well-known member
Joined
Aug 10, 2008
Messages
2,863
Reaction score
1
It would be great if there was a way to do a cost analysis with all the recipes we post here. While all are yummy, some may not be as cost effective as others.
Not to hijack this thread, but in this forum we have discussed the topic of NOT putting out afternoon snacks because they are costing us extra and with little or no return. We do need to look at what we are spending to feed the masses..
One of DH's proudest moments (he's an engineer so take this with a grain of salt!) is figuring out that by giving folks 3 instead of 4 grapes with breakfast would save us over $130/year. We've got a spreadsheet for EVERYTHING here!!!
 

egoodell

Well-known member
Joined
Jun 1, 2008
Messages
3,023
Reaction score
0
It would be great if there was a way to do a cost analysis with all the recipes we post here. While all are yummy, some may not be as cost effective as others.
Not to hijack this thread, but in this forum we have discussed the topic of NOT putting out afternoon snacks because they are costing us extra and with little or no return. We do need to look at what we are spending to feed the masses..
One of DH's proudest moments (he's an engineer so take this with a grain of salt!) is figuring out that by giving folks 3 instead of 4 grapes with breakfast would save us over $130/year. We've got a spreadsheet for EVERYTHING here!!!
.
Don Draper said:
One of DH's proudest moments (he's an engineer so take this with a grain of salt!) is figuring out that by giving folks 3 instead of 4 grapes with breakfast would save us over $130/year. We've got a spreadsheet for EVERYTHING here!!!
Hey he may be right - we serve grapes all the time with our cheese plates and they are EXPENSIVE!!!!
Riki
 

MTLLodge

Well-known member
Joined
Jun 5, 2008
Messages
725
Reaction score
0
It would be great if there was a way to do a cost analysis with all the recipes we post here. While all are yummy, some may not be as cost effective as others.
Not to hijack this thread, but in this forum we have discussed the topic of NOT putting out afternoon snacks because they are costing us extra and with little or no return. We do need to look at what we are spending to feed the masses..
One of DH's proudest moments (he's an engineer so take this with a grain of salt!) is figuring out that by giving folks 3 instead of 4 grapes with breakfast would save us over $130/year. We've got a spreadsheet for EVERYTHING here!!!
.
Don Draper said:
One of DH's proudest moments (he's an engineer so take this with a grain of salt!) is figuring out that by giving folks 3 instead of 4 grapes with breakfast would save us over $130/year. We've got a spreadsheet for EVERYTHING here!!!
Hey he may be right - we serve grapes all the time with our cheese plates and they are EXPENSIVE!!!!
Riki
.
The size of the grape matters too!
 

Tom

Well-known member
Joined
Oct 11, 2009
Messages
924
Reaction score
64
And, manage food waste. Cutting out a grape per serving won't save $ if the "saved" grapes end up in compost pail.
 

NW Natterbug

Well-known member
Joined
Aug 12, 2009
Messages
71
Reaction score
0
JB, are you a member, looks like they're doing a trial $1 membership, but I'm hesitant to enter the CC info.....would like the costing calculator.
Nat
 

One Day

Well-known member
Joined
Jul 20, 2009
Messages
686
Reaction score
0
And, manage food waste. Cutting out a grape per serving won't save $ if the "saved" grapes end up in compost pail..
Do all grape bunches have the same amount of grapes?
I'm all for working the #'s....it's very cool how things add up.....cost savings can be $ hundreds to $ thousands in a year.
 

Don Draper

Well-known member
Joined
Aug 10, 2008
Messages
2,863
Reaction score
1
And, manage food waste. Cutting out a grape per serving won't save $ if the "saved" grapes end up in compost pail..
No, nothing gets wasted. If you give them 4 grapes they'll eat 4, but now we only give them 3. We don't keep any food long enough here to spoil, it gets used up.
 

greyswan

Well-known member
Joined
Jun 3, 2008
Messages
625
Reaction score
0
remaining grapes in bunch can go into a smoothie
 

Sanctuary

Well-known member
Joined
Jun 10, 2008
Messages
502
Reaction score
0
I use a database program called "Cook'n" that does cost analysis for me. All of my recipes are there, so when meal planning, I just point, click and drag the various recipes to be used during the week, then tell it how many people I have. It prints out a shopping list, organized by categories like you find in the grocery store, as well as a total cost - both total and by the individual serving. It can also calculate nutritional values. Of course, it is only as accurate as you are with keeping up with the cost of food ingredients.
 

wendydk

Well-known member
Joined
Jun 7, 2009
Messages
1,656
Reaction score
0
I use a database program called "Cook'n" that does cost analysis for me. All of my recipes are there, so when meal planning, I just point, click and drag the various recipes to be used during the week, then tell it how many people I have. It prints out a shopping list, organized by categories like you find in the grocery store, as well as a total cost - both total and by the individual serving. It can also calculate nutritional values. Of course, it is only as accurate as you are with keeping up with the cost of food ingredients..
Sanctuary in Miami said:
I use a database program called "Cook'n" that does cost analysis for me. All of my recipes are there, so when meal planning, I just point, click and drag the various recipes to be used during the week, then tell it how many people I have. It prints out a shopping list, organized by categories like you find in the grocery store, as well as a total cost - both total and by the individual serving. It can also calculate nutritional values. Of course, it is only as accurate as you are with keeping up with the cost of food ingredients.
Ooh, that sounds handy!
 

MarianE

New member
Joined
Jan 4, 2013
Messages
1
Reaction score
0
Wages in the United States have been stagnant for some time. But costs keep increasing. That is especially true of food expenses, the one thing we cannot go without. Crop shortages, global warming, political bickering and a weak dollar are all combating your flat-line paycheck. Nothing left to do but to spend less, am I right? Chances are that you'll be eating more wholesomely, too. These ideas may help. Investigate https://personalmoneynetwork.com/
 
Top